PARTNERSHIP FOR TRANSPARENCY FUND


ISKORENIMO KORUPCIJU

Korupcija se najčešće definiše kao zloupotreba poverene vlasti zbog ličnog interesa, ličnog ili porodičnog odnosa.

Istraživanja SRJ svrstavaju među one države sa najvišim indeksom korumpiranosti (1,3 odmah ispred Nigerije).

Korupcija je nasleđen i duboko ukorenjen problem naše države koji predstavlja ''tihu'' ali moćnu i čvrstu ''opoziciju'' korenitim reformama. Narodni pokret OTPOR! kao organizacija koja se od početka svog delovanja zalaže za beskompromisnu borbu protiv svih recidiva starog sistema i svih anomalija savremenog društva, ne može, a da ne pokuša da javnosti skrene pažnju na ovaj gorući problem našeg društva.

Postoji nekoliko razloga za ovoliku rasprostranjenost korupcije u našoj zemlji:
  • Ustrojenost naše ekonomije u poslednjih desetak godina - politička i ekonomska moć Miloševićevog najužeg kruga
  • Sistem finansiranja rata kroz tokove sive ekonomije
  • Sankcije UN koje su izolovale domaću privredu od uobičajenih novčanih tokova i faktički pospešile organizaciju paralelnog toka novca pod kontrolom uskog broja ljudi
  • Uverenje izgrađivano decenijama kod građana da je ''veza'', ili neki oblik ''podmazivanja'' gotovo statusno poželjan (time dokazuje svoje mesto u društvu)

Pet razloga za borbu protiv korupcije:

  • Korupcija predstavlja zloupotrebu javne službe čime se formalno oštećuje funkcionisanje sistema koji je uvek i svuda formiran kao servis svih građana, jer ako je neko privilegovan zato što može da ponudi mito onda je građanin koji poštuje sistem oštećen.
  • Javni službenik koji prima mito izruguje se sistemu i u okviru svoje odgovornosti obesmišljava njegovo postojanje
  • Korupcija je jedan od osnovnih razloga za spore investicione poduhvate u nekim zemljama istočne Evrope, kao što su Rumunija i Bugarska
  • Ukoliko se uvodi novi sistem u zemlji, a korupcija se ignoriše kao problem, prilikom implementacije novog sistema korupcija će samo promeniti sredinu u kojoj funkcioniše
  • Političari o korupciji govore samo kada treba nauditi svojim političkim protivnicima, a gotovo po pravilu u ustima im je isključivo visoka korupcija (korupcija vlade i njenih službenika) tzv. korupcionaške afere. Niko od njih ne spominje korupciju u ostalim javnim sektorima (srednjim i niskim)

Mi shvatamo kompleksnost problema sa kojima se suočava običan građanin, a koji se odnose na konstantna iskušenja kojima je izložen da mnoge od svojih životnih problema rešava pribegavanjem nekom obliku korupcije, ali to ne može biti opravdanje za sve rašireniju praksu davanja i primanja mita u gotovo svim oblastima društva (administracija, zdravstvo, obrazovanje, sudstvo, policija...).
Zato smatramo da je neophodno ponuditi jedan POTPUNO NOV oblik borbe protiv korupcije u vidu formiranja jedne široke koalicije koja bi obuhvatila kako one od kojih očekujemo da svojim primerom nekorumpiranosti uspostave jedino mogući model ponašanja kako individualni tako i društva u celini (kada to kažemo mislimo na profesionalce, eksperte i javne ličnosti svih profila), tako i saradnju institucija u borbi protiv korupcije koja prevashodno mora da rezultira zakonskim rešenjima koja će biti garant kontrole korupcije u društvu. Takođe smatramo da je saradnja sa zemljama regiona po pitanju borbe protiv korupcije neizostavni deo te borbe jer bolje je učiti se na tuđim greškama, a još bolje na dobrim rešenjima. Naravno na kraju ali i ne manje značajnu pomoć očekujemo i od građana Srbije koji svojim primerom i ukazivanjem na korupciju u društvu jedino mogu da dovedu do konkretnih rezultata.
U tom pravcu Narodni pokret OTPOR! je preuzeo korake koji bi trebali da obezbede veću zainteresovanost svih političkih struktura po ovom pitanju.

Naša kampanja počela je 15.09.2001. i trajaće šest meseci sa veoma širokim spektrom delovanja na problem korupcije. U marketinškom smislu to znači, veliki broj štampanog materijala koji će pratiti kampanju (bilbordi, plakati, leci, brošure, nalepnice, oglasi za novine...), zatim video i radio materijali. U edukacionom smislu radi se na organizaciji velikog broja tribina u celoj zemlji. Kao i stalni pritisak na vlast koji treba da rezultira pozitivnim promenama u sferi shvatanja, regulisanja i kontrole korupcije u državi, povodom čega već i imamo neke predloge formirane na osnovu pozitivnih iskustava nekih evropskih zemalja.

na vesti

na vrh strane